Úvod / Naše škola / Historie školy

Historie školy

Kudlovští žáci patřili od nepaměti do školy ve Spytihněvi. První škola v Kudlovicích byla prý v obecní pastoušce, pak v hospodě, dále v soukromém bytě.

Až teprve v roce 1818 byl zapsán jako vyučující v Kudlovicích Tomáš Matušek. Dále se vyučovalo na č.p.55, kterýžto bývalý soukromý domek se v roce 1844 sesul. Kam chodily děti v mezidobí je zase neurčité. Až na podzim v roce 1846 byla dostavěna škola na "Súchovech", aby žáci ze Sušic neměli daleko. Dostala č.p.105, které má dodnes.

Měla jen jednu učebnu a obec dostala příkaz c. k. okresní školní rady školu přistavět. Snad neutěšené poměry v obci, nebo liknaví konšelé té doby se nemohli na tuto práci rozkývat, až pod pokutou 10.zl. byla škola v roce 1883 od června do října rozšířena nákladem 10.027 zl. 40 kr. Bylo do ní zapsáno 180 dětí.

Velkému počtu žactva však zase škola brzy nevyhovovala a tak v roce 1904 byla zase přistavována. V roce 1911 byla oprava hotova. Od té doby škola sloužila dětem až na nějaké malé opravy donedávna. V roce 1970, asi v listopadu, začala generální oprava školy za plného provozu školy i školky. A že v této škole dostávali žáci dobré základy, je důkaz markantní, poněvadž hodně našich rodáků má vysoké uplatnění v lidské společnosti....

zdroj : TAKOVÁ BYLA DĚDINA - vyprávění ze slováckých Kudlovic
autor : Josef Hubáček